Althea Gibson staje się pierwszym czarnym graczem w U. S. national Tennis championships

w sierpniu. 22 grudnia 1950 Althea Gibson została pierwszą czarnoskórą osobą, która zagrała w turnieju tenisowym U. S. Nationals. W zawodach stanęła na pozycji 115 cm, z szybkim pierwszym krokiem, mocnym serwem prawej ręki i umiejętnością pokrycia boiska w sposób, który inni nie robili tak konsekwentnie.

biorąc udział w konkursie, Gibson udowodniła już, że jest w National black women ’ s tennis championship — wygrywając imprezę dwa razy i sprawiając, że 23-latka jest przekonana, że dostanie się do Mistrzostw USA w 1950 roku. Jednak Gibson otrzymał zaproszenie od czterokrotnej mistrzyni Stanów Zjednoczonych Alice Marble.

artykuł, do którego napisał Larry Schwartz ESPN.com dołączony fragment artykułu, który Marble napisał do lipcowego wydania amerykańskiego magazynu Lawn Tennis magazine z 1950 roku: „”Jeśli Althea Gibson stanowi wyzwanie dla obecnych zawodników, to sprawiedliwie jest, aby sprostali temu wyzwaniu na kortach” – napisał Marble.”

w swoim debiucie Gibson wykonała lekkie dzieło Barbary Knapp, pokonując ją w prostych setach. Mecz w drugiej rundzie Gibson oferował znacznie więcej wyzwań i emocji, po tym jak wyzdrowiała po żałosnej przegranej 6-1. Pierwszego seta przegrała z Louise Brough, która wygrała ostatnie trzy Wimbledony.

Gibson wyprzedził ją w drugim secie, 6-3, i prowadził, 7-6, w ostatnim secie. Mecz został wstrzymany z powodu burzy z piorunami, a następnego dnia Gibson przegrał trzy kolejne mecze, przegrywając pojedynek.

Amerykanka Althea Gibson w meczu przeciwko Shirley Fry na kortach Wimbledonu w Londynie, podczas ćwierćfinału kobiet w 1956 roku.'s Althea Gibson in play against Shirley Fry on the centre court at Wimbledon, London, during the 1956 women's quarter finals.

Amerykanka Althea Gibson w meczu przeciwko Shirley Fry na korcie środkowym Wimbledonu w Londynie, podczas ćwierćfinału kobiet w 1956 roku.

Reg Speller/Fox Photos/Getty Images

dwa lata później Gibson była dziewiątą tenisistką w rankingu, a w 1956 roku została pierwszą czarnoskórą osobą, która zdobyła mistrzostwo Francji. W następnym roku wygrała Wimbledon i mistrzostwa USA, stając się pierwszą czarnoskórą osobą, która wygrała oba turnieje. W 1957 roku Associated Press uczyniło ją pierwszą czarnoskórą kobietą, która została wybrana Sportowcem Roku.

w następnym roku obroniła zarówno tytuły US Nationals, jak i Wimbledon, a także powtórzyła tytuł sportowca roku.

według artykułu Schwartza: „gdyby nie ona”, mówi Billie Jean King, zdobywczyni 12 tytułów wielkoszlemowych singli, „nie byłoby tak łatwo dla Arthura (Ashe) ani tych, którzy podążali za nim.”

W sumie Gibson ukończył 11 turniejów Wielkiego Szlema i sześć tytułów deblowych. Ma 53-9-16-1 w Wimbledonie, 27-7 w USA, 6-0 we Francji i 4-1 w Australii — w imprezach Wielkiego Szlema. Wszystko to po drodze do wprowadzenia do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy (1971) i międzynarodowej żeńskiej Galerii Sław Sportu (1980).

podczas gdy ona doświadczyła olbrzymiej ilości sukcesów na torze, Gibson miała do czynienia z animozją podobną do baseballowego Wielkiego Jackie Robinsona, który przełamał barierę kolorów w baseballu. Gibson nie mogła zostać w hotelach ani nawet zarezerwować lunchu na jej cześć. Powiedziała również, że czuje ciężar reprezentowania czarnych Amerykanów w sporcie, który nie ma różnorodności.

„starałem się czuć odpowiedzialność wobec Murzynów, ale to był ciężar na moich barkach” – powiedział Gibson w 1957 roku. „Teraz gram w tenisa, żeby zadowolić siebie, nie ich.”

Rhiannon Walker jest współredaktorem w niepokonanym. Jest pijaczką bezczelnego krowiego mleczka czekoladowego, właścicielką obszernej kolekcji VHS Disneya. może mieć atak serca, jeśli Frank Ocean nie upuści drugiego albumu.